Dizel aracıma hangi marka yakıt almalıyım?

Dizel araçlar için yakıt kalitesi hayati önem taşımaktadır.Dizel yakıtı , hem yakıt hem de çalışan aksamlar üzerinde yağlayıcı olarak kullanıldığı için yağlama özelliği belirlenmiş normlar içinde olmalıdır.
Teknolojinin geişmesi ile yakıt püskürtme basınçları 1350 Bar ile 2500 Bar arasında değişen basınç seviyelerine kadar çıkmıştır.Bu basınçlar altında yakıtın içindeki kükürt molekülleri adeta dinamit gibi patlayarak etrafında hasar meydana getirmektedir.Bu sebeple dizel pompa ve enjektör parçaları yüzeyinde aşınma olmaması için yakıttan kükürt oranı belirli değelerin altında olmalıdır.
Ayrıca yakıtın içinde su , çapak , kir ve benzeri yabancı maddeler bulunmamalı , rengi berrak , kokusu kendine has dizel yakıtı kokusunu andırmalıdır.
Günümüzde haksız kazanç elde etmek için çeşitli kimyasallar kullanarak sahte yakıt üretip satan firmalar olduğu gibi , dizel yakıtın rafineriden araca kadar takibini başarılı şekilde yapan firmalar da vardır.Yakıtın takibini yapabilmek için ciddi firmalar yakıtın içine marker denilen katkı maddeleri koymaktadırlar.
Yıllardır dizel araçlarının arızalarıyla uğraşan bir firma olarak yakıt firmaları arasında bir ayrım yapmaktan kaçınarak bilindik ve kurumsal yapıda olan markalardan ve özellikle şehir içlerinde konumlanmış petrol firmalarından yakıt alınması yönünde tavsiyelerde bulunuyoruz.
Ayrıca yakıt aldığınız son 4-5 yakıt fişini saklamanız , aracınızda oluşacak bir yakıt kaynaklı arıza veya hatalı dolum durumunda yasal işlem yapabilmek için işinize yarayacaktır.

Dizel aracım duman atıyor !

Dizel motorlar içten yanmalı motorlardır.Pirensip olarak sıkıştırılmış ve ısınmış hava içerisine yakıt püskürtülerek motordan güç elde edilir.
Herhangi bir sebeple yakıtın yanma şartları bozulursa egzosttan duman çıkması kaçınılmazdır.
Egzosttan çıkan dumanın rengi bize motordaki muhtemel arızalar için fikir vermektedir.

Siyah duman ; yanma hücresinde havanın az yakıtın fazla olduğuna işaret eder ki siyah duman ısı altında karbonlaşmış dizel yakıtıdır.Buna sebep olan etkenlerin başında hava filtresinin kirli olması , turbo borularında çatlak olması , turbo pervanesinin aşınıklığı veya bir sebeple enjektörün normalden fazla yakıt göndermesi sayılabilir.

Beyaz veya gri duman ; buharlaşmış yakıt veya yanmış motor yağı açık renk duman atılmasına sebep olur.Yakıt püskürtme zamanlamasının ayarı kaçmışsa yakıtın büyük bölümü yanmadan toz ve buhar halinde egzosttan atılır.Gözleri ve genzi yakan bir kokusu vardır.Çözümü motora sente veya avans ayarlarının yapılması şeklinde olur.
Motor yağının yanması da beyaz veya gri duman oluşur.Yanma odasına motor yağı , turbodan , motor havalandırmasından veya piston segmanlarından gelebilmektedir.Çözümü biraz daha pahalı ve uğraştırıcıdır.

Coşkun Özezgi Otomotiv San.Tic.Ltd.Şti.

Sayac
0 555 960 44 41